Blog

Şık ve Minimalist Salon Dekorasyonu Yapmak İçin 5 Öneri  

Bundan yıllar önce evin bir odası misafir odası olarak ayrılırdı. Fakat bugün modern evlerde ayrı bir misafir odası yer almamaktadır. Fakat günümüzde ortak yaşam alanı olarak odalara salon adı verilmekte ve salon dekorasyonu bu sebepten dolayı çok büyük önem arz etmektedir. Eskiden misafir odalarında geniş vitrinler bulunurdu. Hatta çok daha öncesinde mobilya ya da oturma grubu bulunmazdı. Divanlar veya şark köşeleri oturma odalarında geniş bir yer kaplardı. Bugün teknolojinin getirdiği imkanlar doğrultusunda eşyalarda şıklığı ve estetiği sağlayan temel unsur minimalist çizgilerdir.

salon dekorasyonu

Minimalist Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Sade ve minimalist bir salon için dikkat edilecekler;

Minimalist Salonlarda Uzak Doğu Ülkelerini Takip Edin

Bu akım; daha küçük ve daha az eşya felsefesini benimser. Sadece ev dekorasyonlarında değil giyim tarzından yaşamın her alanına hüküm süren bir akımdır. Özellikle naif ve zarif insanlar, minimalizm akımının öncüleri olmuşlardır. Uzak doğunun fenkşui felsefesini temel alan minimalist akımı özellikle salon dekorasyonu olarak dünya da ayrı bir yer edinmiştir. Kalabalık ülkeler dinginliği ve huzuru evlerinde yakalamak için evlerinde tercih ettikleri eşyaların en küçüğünü tercih etmektedirler. Böylece küçük alanlardan nasıl yararlanılır sorusunun cevabını vermektedirler. Çin, Japonya gibi kalabalık şehirler hem çok kalabalık oldukları için hem de teknolojinin öncüsü olmaları nedeni ile evlerinde yer alan eşyalar nano teknoloji ile üretilen ergonomik tasarımlardır. Masalar katlandığında sehpaya dönüşür, yataklar toplandığında duvarda gizlenebilir ya da salon dekorasyonu olarak mobilyaya dönüşebilir.  

salon dekorasyonu

Ülkelere Göre Minimalist Salon Dizaynları  

Ege ve Akdeniz de Minimalist Salon Dekorasyonlarını Takip Edin  

Bütün bunların yanı sıra iklim ve coğrafyalarda dekorasyon fikirlerinde değişikliğe neden olmaktadır. Ege ve Akdeniz Ülkelerinde örneğin İtalya da salon dekorasyonlarında en çok mavi renge rastlanmaktadır. Mavi renk huzuru temsil eder. Çivit mavisi renk ile dekore edilen salonlar da haşereler yaklaşmaz. Denizden çıkan odun parçalarından salon dekorasyonu elde edilebilirken Karadeniz bölgesinde ham maddeye ulaşımın kolay olması nedeni ile evler de ahşap dekorasyon ürünlerine yer verilmektedir. İşlenmemiş ham ağaçlar verniklenerek salonlar da masa, sehpa olarak tercih edilebilmektedir. Sandalye hatta berjer yerine kullanılabilmektedir.  

Minimalist Salonlar İçin Önemli Detaylar  
Ahşap Detaylara Yer Verin  

Ahşap detaylar aslında işlenmeden kullanıldığında salonlarda çok retro bir görünümü sağlar. Ayrıca ulaşım kolay olduğu gibi insanlar ahşap dekorasyon ürünlerini salon dekorasyonunda kendileri üretebilmektedirler. El yapımı dekorasyon ürünlerine daha çok rağbet edilen bölgelerde; bu tür ürünler gerek e-alışverişte gerekse mağazalarda yerini almıştır. Minimalist çizgilerle süslenen bir salonun yanı sıra, mutfak ve lobilerde bu akımın uygulandığı mekanlardır. En çok tercih edilen minimalist ürünler; Modern kitaplıklar, açık renk çalışma masaları ve spor abajurlarla aydınlatılmış çalışma odalarıdır. Mutfakta ise bugün eskiden kullanılan terek kaplık ya da tel dolapların yerini modern ve minimalist üretimlerle oluşturulan mutfak dolapları, modern ve yer kaplamayan hatta duvara monte edilebilen masalar, rahat ve küçük sandalyeler, tabureler, yemek konsolları yer almaktadır.  

Minimalist Salonlar ve Teknoloji  

Salon dekorasyonu yapmak isteyen müşterilerin aldığı mobilyalar paket halinde teslim edilir ve monte ederken müşterilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem üretim de hem de nakliyatta sorun teşkil etmeyen paketleme yöntemi ile minimalizmin bir kez daha revaçta olduğuna vurgu yapmak yerinde olacaktır. 

Salon dekorasyonlarında kullanılan renkler kişilerin ruhunu yansıtmaktadır. Kahve rengi ve ahşap üretimden elde edilen mobilyalar klasikliği seven insanların evlerinin salonlarında yer alırken daha çok sadelikten hoşlanan insanların evlerinde beyaz ve açık renkler hakimdir. Spor çizgilerle üretilen küçük kilimler de bugünün teknolojik evlerinde eşya azlığını ve şıklığını gösteren küçük parçalar olarak dekorasyonu tamamlayıcı olmuştur. Ayrıca salon dekorasyonunda kullanılan store perdeler son dönemlerde minimalist çalışmaların ürünü olarak kullanımı en kolay ve en şık iç dekorasyon tamamlayıcı ürünler olarak modern evler de yer almaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.