Blog

Estetik ve Ferah Salon Dekorasyonu Nasıl Elde Edilir?

ferah salon dekorasyonu

Evlerde en çok vakit geçirilen yerlerden biri salondur. Misafirlerin ağırlandığı yer olduğu için şık ve konforlu olmasına önem verilmektedir. Şık ve ferah salon dekorasyonu fikirleri bu yüzden merak edilen konulardan birisidir. Şıklığın yanında huzurlu bir dekorasyon olması insan psikolojisi için rahatlatıcı olmaktadır. Estetik açıdan mükemmel olan salonlarda özgürce hareket etmekte önem verilmesi gereken bir noktadır.

ferah salon dekorasyonuHuzurlu ve Aydınlık Bir Salon

Huzurlu ve aydınlık bir salon herkesin vakit geçirmekten memnun olacağı bir yerdir. Bunun için doğru eşya seçimi ve doğru bir dekorasyon önemlidir. Dekorasyon için ilk atılacak adım, duvar ve yer döşeme renklerinin açık renkte tercih edilmesidir.

Örneğin; salonun duvarları beyaz seçilirken, yerler gri ahşap döşeme olabilir. Bunun yanında dekorasyonda salonun ebatı önemlidir. Büyük salonları insanlar genellikle iki kısma ayırarak kullanmaktadırlar. Bir köşeyi oturma gruplarıyla döşerken, diğer köşeyi yemek odası şekline çevirmektedirler. Ferah salon dekorasyonu için geniş bir yemek masası kullanabilirsiniz. Büyük yemek masası ve modern bir oturma grubu çok uygun seçenek olacaktır.

Bunun yanında, yemek odası takımlarının olduğu yerde led ışık kullanmak çok şık görüntü sağlayacaktır. Ayrıca, açık renk oturma grubu, salona aydınlık gösterecektir. Geniş salonda koltukların yanına konumlandırılacak şık bitkiler ortamı güzelleştirir.

Doğal bir görüntü ile şıklık yan yana kullanılmış olacaktır. Dekorasyonda önemli püf noktalarından biri, salonun ışıklandırma sistemini doğru yapmanızdır. Led ışık veya beyaz ışık kullanılması mobilyaların daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Doğru bir ışıklandırma sistemiyle gelen misafirler konforlu ve rahat bir ortamda hissederler.

ferah salon dekorasyonuSalonda Renk Seçimi

Ferah salon dekorasyonu yaparken renk uyumu püf noktalardan biridir. Salonda zıt renkler kullanılacaksa, renklerin doğru şeklide kombin edilmesi, modern bir tarz oluşturacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ferah bir ortam için açık renkler kullanmanız gerekir. Beyaz veya krem rengi oturma gruplarına mor detaylar seçerek uyum sağlayabilirsiniz.

İki zıt renk uyumlu hale getirilmiş olur. Salonda mavi renk de kullanabilirsiniz. Mavi ile krem renkler uyumlu ve zarif bir tarz oluşturur. Sakin ve huzurlu bir ortam için mavi ve moru ahşap rengiyle uyumlu kullanmak akıllıca olacaktır.

Minimalist Yaşam İçin Dekorasyon

Bu modern zaman diliminde evler gittikçe küçülmektedir. Salonlarda küçüldüğü için istenilen eşyalar salona yerleştirilememektedir. Fakat salona alıcağınız eşyaların küçük ölçekli olması, istediğiniz eşyaların sığmasını sağlar. Ayrıca salonu aydınlık tutmak gerekir. Bunun için açık renk duvar ve yer döşemesi dekorasyonu doğru seçim olacaktır.

Küçük salonlarda koyu renk kullanmak karanlık bir görüntüye neden olur. Koyu renkleri geniş salonlarda uygun eşyalarla kullanmanız gerekir. Koyu renk mobilyaların bulunduğu salonun duvarları beyaz veya krem olmalıdır. Küçük salonlarda yer döşemesini açık kahve ve gri olarak seçebilirsiniz. Ferah salon dekorasyonu için köşe koltuk kullanmak yer tasarrufu sağlayacaktır. Veya küçük tasarımlarla dizayn edilmiş mobilya seçenekleri değerlendirilmelidir.

Modern tarzda deri görünümlü koltuk takımları, stüdyo tipi dairelerin salonunda şık bir hava yaratır. Toprak tonları yansıtan oturma grupları da salonda hoş bir atmosfer oluşturacaktır. Küçük salonlarda eşya kalabalığından uzak, düzenli, aydınlık bir dekorasyon oluşturmak salonu daha kullanışlı hale getirir.

Doğru Seçimlerle Salonu Daha Estetik Göstermek

İnsanlar karakterlerine uygun şekilde evlerini dekore ederler. O yüzden bir ev aslında onun içinde yaşayan kişileri anlatır. Salon gelen misafirlerin ağırlandığı yer olduğu için evdekileri doğru temsil etmelidir. Ferah salon dekorasyonu oturma grubu, yemek takımı grubu, perde, yer döşemesi, duvar rengiyle ev sahiplerinden izler taşıyacaktır. Yapacağınız bazı düzenlemeler ve doğru kararlar salonu daha estetik hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.