Blog

Ofis Mobilyaları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Artan iş hacmi ve yeni iş olanakları ile birlikte ofisler de giderek yaygın hale geliyorlar. Ofisler için çok önemli olan mobilyaların seçiminde ise belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Ofis mobilyaları seçerken dikkat edilecekler sayesinde ofisiniz için hem estetik hem de işlevsel mobilyaları kolayca seçebilirsiniz.

Sağlıklı ve Konforlu Kullanım Sunmalı

Ofis mobilyası seçimi için en önemli noktaların başında rahatlık ve sağlık geliyor. Gerek çalışanlar gerekse de ofise gelen ziyaretçiler için olsun ofis mobilyalarının sağlıklı bir duruş ve konfor sunmamaları halinde mobilyalar iyi bir tercih olmayacaklardır. Özellikle sandalye ve koltuk seçiminde bu nokta fazlasıyla göz önünde tutulmalıdır. Ofis çalışanları büyük oranda zamanlarını sandalyede geçirdiklerinden yanlış tasarıma sahip olan ve ergonomik olmayan sandalyeler bir süre sonra çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna neden olacaktır. Bunun yanında ziyaretçiler için de yanlış sandalye kullanımı onların rahatsız olmasını sağlayacak ve özellikle müşterilerin daha kısa süre içerisinde ofisten ayrılmasına da neden olabilecektir. Bu bakımdan ofis mobilyası seçiminde önemli noktalar başında sandalyelerin ergonomik tasarıma ve yapıya sahip olmaları gelmektedir.

Bunun yanında tekli koltuk modelleri gibi ürünler de ofiste tercih edileceklerse aynı konforu sunmaları beklenmelidir. Rahatsız edici olan, alanla orantısız büyüklükte olan, işlevsel kullanım sunmayan koltuklardan uzak durulmalıdır.

İşlevsel Yapıya Dikkat Edilmeli

Ofis mobilyası seçmek için özellikle işlevsel özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Ofis mobilyası çeşitleri temelde ofisteki iş yükünü karşılamak üzere tasarlandıklarından iş tanımına en uygun olan mobilya seçimi yapılmalıdır. Örneğin dosyaların fazla olduğu iş tanımlarında dosya yüklerini hacim ve mekan olarak rahat karşılayacak masalar tercih edilmelidir. Bunun yanında çalışanlar ve müşteriler için de doğru karşılama sehpaları, sandalyeleri ve masaları seçilmelidir. Bunun yanında dolaplar da yine iş tanımına uygun olarak tercih edilmelidir, özellikle dolaplarda tutulacak çok fazla eşyanın olmadığı durumlarda büyük dolaplar tercih etmemek gerekiyor.

Alan Büyüklüğü Göz Önünde Tutulmalıdır.

Doğru ofis mobilyası seçmek için ofis alanının büyüklüğü mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Genelde ofisler büyük alanlar olmayıp daha orta ölçekte alanlarda iş özelliğine sahip olduklarından mobilyaların alanı kapatmamaları ve hem çalışanlar hem de ziyaretçiler için boğucu bir görünüm sergilememeleri için büyüklük oranlarına dikkat edilmelidir. Küçük ofis alanlarına daha pratik ve yer açısından uygun olan mobilya seçimi yapılmalıdır. Bu tür alanda gerekli olmadığı durumlarda boş masa kullanımı da dekoratif amaçlar için tercih edilmemelidir. Masalar genelde büyük olduklarından dekoratif amaçlar ile küçük ofis ortamlarında kullanılması halinde çeşitli sorunların oluşmasına ve alanın küçülmesine neden olur.

Bu noktalara dikkat ederek, ofisiniz için en doğru mobilyaları tercih edebilirsiniz. İşlevsel amaçlara hitap eden noktaların yanında özellikle ofisi şık gösterecek, bütünlüklü bir görünüm sunacak olan tasarımlara da öncelik vermelisiniz.

Ofisinize şıklak katacak olan Tablolar, Sehpalar ve daha bir çoğu için Accessories bölümümüzü incelemeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.