Blog

Kanepe Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kanepe Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evlerde, iş yerlerinde ya da hastane lobilerinde farklı tarzda kanepeler bulmanız mümkündür. Bu alanlarda kullanılacak kanepe ve koltuk takımlarının doğru seçilmesi hem uzun ömürlü olma açısından hem de rahatlık açısından oldukça önemlidir. Salonunuzu isterseniz sosyal bir alan olarak isterseniz de tek başınıza dinlenmeyi planladığınız bir yer olarak kullanın; düzgün bir kanepeye ihtiyacınız vardır. Evdekilerin en sık vaktinin geçtiği alanlar olan oturma odaları ve salonlar olduğu için bu kanepelerin rahat olması da bir hayli önemlidir. Bu nedenle yeni bir kanepe satın alır iken yalnızca o kanepenin estetiğine bakmaktan ziyade ergonomisine de bakmak gerekmektedir.

İlk Aşama: Kanepe Boyutuna Karar Vermek

Kanepe standart ölçüleri baz alınarak üretilen mobilyalar bazı durumlarda odanız için uyumlu olmamaktadır. Satın almayı düşündüğünüz kanepenin odanıza tam olarak uyum sağlayabilmesi için odanın boyutları ile kanepenin boyutları uyumlu olmalıdır. Kanepe boyunu etkileyen tek faktör bu da değildir. Aynı zamanda odadaki eşyaların boyutları, durdukları yerler ve orta sehpanın oranı da oldukça önemlidir. Kanepenin önüne konacak sehpanın en ve boy olarak boyutu kanepenin üçte ikisi kadar olmalıdır. Eğer bu oran sağlanamaz ise sehpa kanepenin önünde hantal bir görünüm yaratacaktır.

İkinci Aşama: Kanepe Renk Seçimi

Kanepe Renk Seçimi

Kanepeleriniz ister berjel isterse de cherster model olsun, kanepe renk seçimi konusunda hassas davranmanız önemlidir. Salon ve oturma odası için sık tercih edilen renklerin başında natürel olanlar gelmektedir. Odaya girdiğinizde içinizi ısıtacak çok yoğun olmayan renk geçişleri, yaşam alanlarınıza ayrı bir hava katacaktır. Eğer kanepelerinizde natürel renkler kullanmak istemiyor iseniz ve çarpıcı renklere yönelmeyi seçer iseniz bu konuda daha kırmızı tonlarını tercih edebilirsiniz. Kırmızı tonlarına kırlentler ve throwlar da ekleyerek güzel bir kombin elde edebilirsiniz.

Üçüncü Aşama: Kanepe Döşeme Seçimi

Kanepe yüzleme ve döşemeler konusunda seçim yapar iken kendi istek ve beklentilerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Karakter özelliklerinizi ve yaşam tarzınızı harmanlayarak yeni bir stil elde edebilir ve bunu kanepe döşemelerinize entegre edebilirsiniz. Böylece odanıza her girdiğinizde kendiniz psikolojik anlamda daha iyi hissedebilirsiniz. Eğer çocuklu bir ailede yaşıyor iseniz çocuğunuzun üzerine döktüğünde kolay kolay kirlenmeyeceği bir döşeme tercih edebilirsiniz. Böylece bir kanepenin size olan maliyeti daha da düşecektir. Eğer sade tarzlardan hoşlanıyor iseniz döşemenize bunu yansıtabilir ve açık tonlarda bir renk tercihinde bulunabilirsiniz. Kanepe döşemesi konusunda hareketli ve canlı renkler seçer iseniz kiri belli etmeme konusunda daha avantajlı olacaktır.

Dördüncü Aşama: Kanepe Detaylarına Karar Vermek

Uzun saatler boyunca kullanacağınız kanepelerinizde detayları atlamamanız önerilmektedir. Alt kontrüksiyon, iç yapı, dış görünüm, dayanıklılık gibi konularda satın almayı düşündüğünüz kanepeyi bir değerlendirmeye tabi tutabilirsiniz. Bu değerlendirme sizin en doğru ürünü almanızı sağlayacaktır. Kanepe seçimi sırasında süsleme, varank, ahşap kullanımı, minderler, kırlentler gibi ayrıntılar da son derece önemlidir. Bu ayrıntıların sizin için ne denli iyi olduğuna karar vererek ona göre bir kanepe satın alabilirsiniz.

Beşinci Aşama: Kanepe Modeline Karar Vermek

Kanepe Modeline Karar Vermek

Günümüzde kanepe modelleri modernden retroya klasikten berjere kadar pek çok çeşit içermektedir. Kanepe modellerini birbirinden ayıran pek çok farklı etmen mevcuttur. Minderlerinin ne denli konforlu olduğu, kol koyma yerlerinin ne kadar geniş olduğu, süslemelerinin neler olduğu gibi pek çok faktör kanepe modellerini özgünleştirmektedir. Margot kanepeler özellikle küçük boyutlara sahip odalar için idealdir. Kanepelerin kıvrımları ve koyu gri karışımı sayesinde ortamlara şıklık kazandırmaktadır. Rahat minderleri sayesinde saatler boyu otursanız bile herhangi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Statü kanepe modeli modern düşüncenin şık çizgiler ile buluşmasından elde edilmiştir. Feliz kanepe modelinde uzun boy ayaklar ve yalın görünüm göze çarpmaktadır. Kapitone tasarıma sahip kanepe, küçük boyutlarda üretilmektedir.

Altıncı Aşama: Bütçeye Uygun Kanepe Seçimi

Satın almayı düşündüğünüz kanepeler bütçenize denk gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda kanepe fiyatları konusunda uyanık olmanız ve indirimleri takip etmenizde yarar vardır. Ayrıca bütçenize uygun olan kanepeler arasından da bir seçim yapabilirsiniz. Bunun için size göre olmazsa olmaz özellikleri sıralayabilir ve birkaç özellikten feragat edebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz özelliklerde bir kanepe takımı belirlediğiniz fiyata sizin olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.