Blog

Halı Modasında En Çok Tercih Edilen Renkler Neler?

Halılar yaşam alanlarını tamamlayan ve aynı zamanda işlevsel özellikleri de öne çıkan son derece önemli aksesuarların başında geliyorlar. Halılarda en çok tercih edilen renkler sayesinde yaşam alanlarınıza şık, estetik ve dikkat çekici halıları kolayca seçebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Halı Renkleri Neler?

Halı renkleri sadece estetik amaçlar ile değil aynı zamanda alanda kullanılan diğer eşyalarla da uyum yakalayabilmesi için önemlidir. Kullanmak istediğiniz alanı doğru halı rengi ile birlikte çok daha estetik ve şık bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanında yanlış halı rengi seçmek ise halının kullanıldığı alana olumsuz etki yaparak kötü bir görünümün oluşmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan en çok tercih edilen halı renkleri sayesinde doğru halı tercihinde bulunabilirsiniz.

Canlılık ve Enerji Katan Renkler

En çok tercih edilen halı renkleri arasında özellikle son zamanlarda moda haline gelmiş turuncu, sarı, yeşil, mavi gibi renkler geliyor. Bu renklerin ortak özelliği canlı renkler olmaları ve bulunulan alana özel bir hareket katmalarıdır. Bu canlılık ile birlikte ortama pozitif enerji sağlanmakta ve ortamın havası değişmektedir. Ayrıca bu renkler çoğunlukla diğer mobilyalar ya da diğer eşyalar ile de uyumludurlar. Günümüzde sözü edilen renkler gibi canlı renklere sahip olan halılar oldukça yaygın bir hale gelmekte ve kullanılan alana çok daha şık bir görünüm katmak için yardımcı olmaktadırlar.

Sadeliği Tercih Edenler İçin Renkler

Minimalist tarza göre döşenmiş alanlar için beyaz, gri ve siyah tonlarında olan halılarda en çok tercih edilen halı renkleri arasında kendilerine yer buluyorlar. Özellikle modern tarzda döşenmiş olan alanlar için uygun olan bu renkler çarpıcı bir sadelik ile birlikte odayı tamamlıyorlar. Özellikle odanın duvarları gri ve tonlarında renge sahipse beyaz ve tonlarında olan halıları kullanmak güzel bir uyumun yakalanması amacıyla yardımcı oluyorlar.

Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı seçerken dikkat edilecekler arasında öncelikle tek renk mi yoksa desenli halı mı tercih edilmesine karar vermek gerekiyor. En çok tercih edilen renkler esasında düz ya da desenli oluşlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin birden fazla rengin bulunduğu halılarda baskın olan tonun doğru ayarlanmış olması gerekmektedir. Aksi halde halı kullanılan alanda göz yorucu bir anlama sahip olabilir. Bunun yanında tek renk seçilecekse tonun doğru şekilde ayarlanması gerekebilir. Örneğin çok canlı tonlara sahip olan mavi seçimi sahil evlerinde güzel duracakken, farklı alanlarda kötü bir görünüm oluşturabilir.

Ayrıca renk tercihi kullanılacak oda türüne göre de değişmektedir. Örnek olarak yatak odası için halı seçimi yapılacaksa bu durumda daha yumuşak tonlara sahip olan renkler huzur ve sakinlik vermek açısından yararlı olacak, salon gibi alanlar için halı seçimi ise mutlaka mobilyaları tamamlayacak şekilde olacaktır.

Evinizin salonuna uygun oturma gruplarımızı incelemek için hemen tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.