Blog

Şık Dekorasyonda Asaletin Anahtarı; Deri Kanepeler

deri kanepeler

Mobilyaların tarihine baktığımız zaman; ilk zamanlarda ahşap ve deri kanepelerin çok fazla kullanıldığını görürüz.  Başka bir deyişle deri koltuğun asaleti, eski zamanlardan gelir. Örneğin Chester koltuklar eskiden sadece deriden yapılırdı. Geçmişte lortlar ve soylular evlerini chester koltuklar ile dekore ettiler. Dolayısıyla deri kanepeler lüks bir havanın kaynağıdır. Deri bir koltuk bulunduğu evi kudretli gösterir. Ev sahibinin güçlü bir kişilik olduğu ve gücü sevdiği izlenimini verir. Dünün ve bugünün izlerini harmanlayan deri koltuklar, baş tacı edilesidir. Bununla birlikte modası hiçbir zaman geçmez.

Deri Koltuğu Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Şık bir deri koltuk takımı salonunuzu parlatabilir. Ancak her salon deri koltuk takımını kaldıramaz. Bunun olmaması için en basit yol, kahverengi tonlarından ilerlemektir. Kahverengi deri koltuklar aynı tonlardaki orta masalar ile etkileyici bir uyum yakalarlar. Aynı zamanda derinin parlak görüntüsü, mat renklerle zıtlıkların uyumunu yakalamaya müsaittir. Unutmayın ki deri malzemeden imal edilen mobilyaları kullanmak ve dekore etmek öyle kolay bir iş değildir.

Kitap okuma odası ve misafir odası gibi çok kullanılmayan alanlarda deri kanepeler kullanmanız temizlik açısından avantajlıdır. Sürekli temiz kalan alanlarsa pozitif hissetmenize yardımcı olur. Misafirleriniz, deri koltuklarınızı ve temizliğinizi fark ettiğinde bu, saygı uyandırır. Sizin de kendinize olan saygınız artar. Deri kanepeler özgüvenin anahtarıdır. Ofiste deri bir koltukla çalışmak motivasyonunuzu olumlu etkiler. İyi bakılan bir deri koltuk uzun yıllar kullanılabilir. Bu nedenle oturmuş bir hayat düzeninde tercih edilmelidir. Böylelikle eviniz çocuklarınıza kaldığında bile, dilerlerse koltuklarınızı kullanmaya devam edebilirler.

Deri Koltuk ve Kumaş Koltuğun Farkları

 • Deri kanepeler daha gösterişli ve çarpıcıdır. Kumaş koltuklar onlara göre daha sade kalır.
 • Maalesef, kumaş koltuklar deri koltuklardan daha ekonomiktir. Bu durum, derinin lüks olmasından kaynaklıdır.
 • Kumaş koltuklar kirlendikleri zaman temizlemesi zor olur. Leke kalma riski daha fazladır. Dolayısıyla kötü bir görüntü oluşur. Deri kanepeler ise kolayca silinip temizlenebilir. Derinin emici özelliğinin olmaması bir avantajdır.
 • Deri koltuklar sıcaklarda terletmeye müsaittir. Ancak üzerine uygun bir örtü bulunursa bu sorun ortadan kalkar.
 • Deri koltuk, kumaş koltuktan daha yumuşak ve konforludur.
 • Deri koltuk takımları için yılda iki defa deri temizleyici kullanmanız yeterlidir. Bu da derinin parlaklığını muhafaza etmek açısından önemlidir. Kumaş koltuğu ise daha sık periyotlarla koltuk temizleyiciye göndermeniz gerekebilir.

Gerçek Deri ve Suni Deri Koltuğun Farkları

 • Derinin kendisine has bir kokusu vardır. Suni deri ürünlerde böyle bir koku olmaz
 • Gerçek derinin tamamı aynı dokuda değildir. Yer yer farklılıklar vardır. Suni deri mobilyaların bütünü aynı dokuya sahiptir.
 • Suni deri daha ekosistem dostudur.
 • Kaliteli bir suni deri, gerçek deri ile aynı görünür. Buna karşın gerçek deri her halükarda daha lükstür.
 • Deri kanepeler, suni üretim değillerse daha dayanıklıdırlar.
 • Kaliteli suni derinin dayanıklılığı ve aşınma direnci gerçek derininki ile neredeyse aynıdır.
 • Gerçek deri suni deriden yaklaşık %30 oranında daha ağırdır.
Seçiminizi Tarzınıza Göre Yapın!

Koltuğunuz sizin aynanızdır. Kendinizi nasıl görüyor ya da göstermek istiyorsanız ona göre bir tercih yapmanız en doğrusudur. Prestij sizin için önemliyse doğru adrestesiniz. Kendinizi şımartmaktan keyif alıyorsanız da yapmanız gereken tercih belli. Bütün koşullarınızı göz önünde bulundurduysanız deri kanepeler arasından size en çok hitap edeni seçebilir, kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Krallara ve kraliçelere layık ürünler arasından seçim yapmak sizi zorlamasın. Koltuklarınızı konumlandırmak istediğiniz atmosferi düşünün aklınızda bir şeyler belirecek. En önemlisi, iç sesinize kulak verin. O sizi doğru koltuğa götürecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.