Blog

Bırakın Evin Bütün Çizgilerinde Modern Dekorasyon Hakim Olsun  

modern dekorasyon

Dekorasyon; modern dekorasyon ve lüks dekorasyon olarak iki başlıkta incelenir. Binalardaki iç ve dış yapıların çeşitli süslemelerle dizayn edilmesine verilen isimdir. İç mimari ile ilgilenen uzman kişilerle dış mimari ile ilgilenen uzman kişiler farklıdır.  

İç mimari yıllara göre özellikle Türkiye’de büyük değişikliğe uğramıştır. Bundan yıllar önce Türk kültüründe koltuk ya da oturma grubu gibi mobilyalar yerine divanlar ya da başka bir ağızla sedirler yer almaktaydı. Bununla beraber evler de büyük kalın iplik dokuma halılar mevcut iken mutfakta ya da masa da yemek yeme kültürü modern dünyanın bizlere ulaşması ile evrensel olarak boyut kazanmıştır. Bunun öncesinde modern dekorasyon yerine Türklerde gösterişli desenler ve cafcaflı renkler hakimdi. İlk mimari eserlere ve iç dizayn ürünlerine bakıldığında bile gösterişin ön planda olduğu yadsınılmaz bir gerçektir.  

modern dekorasyon

Yaşam Tarzları ve Modern Dekorasyon  

Fakat bugün kalabalık şehirlerde yaşayan ve çalışan insanlar artık göz yormayan detaylara evlerinde yer vermek istiyorlar ve eşyaların evlerde daha modern bir yere sahip olduğunu gösteriyorlar. Modern dekoratif fikirler için insanlar artık Batı’yı örnek alıyorlar ve özellikle Uzak Doğu’da yer alan evler modernizmin göstergesi olarak kendini ifade ediyor. Açık renklerle ruhlarını doyuran bu milletlerin modern tasarımlara yer verme sebebi Uzak Doğu’nun kalabalık Ülkeler olmasından kaynaklanmaktadır.  

modern dekorasyon

Farklı Evlerde Farklı ve Modern Görünüm

Amerika’da ise evlerin içinden geçen merdivenler ev dekorasyonunda modernliği yansıtırken şıklığı ve sadeliği de yansıtmaktadır. Evlerin yapısı bile ülkelere göre farklıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerde modern tasarımlara gerek evlerde, okullarda, ofislerde hatta sokak peyzajında bile rastlamak mümkündür. Paris, Floransa, Roma gibi şehirlerin sokaklarında modern dekorasyon kitlesi heykellere rastlanırken Müslüman ülkelerde heykeller yerine gösterişli ve heybetli yapılara ya da çiçek peyzajlı dekorasyonlara rastlamak mümkündür.  

Bir ortamda bulunan eşyaların modern dekorasyon fikrinden beslendiğini gösteren ipuçları; 

  • Modern bir imaja sahip mekanlarda eşyalar gereksiz yer kaplamaz. 
  • Mobilyalar ergonomik olarak tasarlanmıştır. 
  • Çok amaçlı mobilyalara rastlamak mümkündür. Örneğin katlandığında yatak, açıldığında koltuk olan ürünler bu ürünlere örnek olarak gösterebiliriz.  
  • Karanlık mekanların aydınlatmaları çok daha loş ve yeterlidir.  
  • Aydınlık mekanlarda tercih edilen renkler daha koyu, Karanlık mekanlarda tercih edilen renkler ise daha sofistike renklerdir.  
  • Ahşap mobilyalar modern dekorasyon ile dizayn edilmiş mekanlarda demirbaştır. 

Yeni Nesil Dizaynlar

Modern dekorasyon, maliyeti daha düşük ve kalitesi yüksek ürünlerdir. Özellikle nano teknolojik makinelerle üretilen modern dekorasyon ürünlerinde estetik detaylar ve ince çizgiler baş gösterir. Gösterişli ve parlak renkler modern dekorasyon ürünlerinde pek yer almazlar.  

Mekanın işlevine göre dekorasyonun objeleri ve renkleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin fast-food yemek satışı yapan işletmelerde tercih edilen dekorasyon ürünleri daha modern ve daha incedir. Spor çizgilerle dekore edilen bu tür mekanlarda mobilyalar, serttir ve kumaş genelde yer almaz.  

Dış Mekanlarda Dekorasyon  

Lüks ala’cart yiyecek işletmelerinde ise daha çok ahşap ve koyu renklerle modern çizgiler elde edilmektedir. Masalar ahşap, sandalye yerine berjer koltuklar yer alır. Bu durum çalışma alanları içinde geçerlidir. Gerek evlerde ki çalışma odaları gerekse kütüphane gibi dingin ortamlar, modern dekorasyon ile dizayn edilmiş mekanlardır. Aydınlatma sistemleri bile bugün yaşam alanlarında modern çizgilerdedir. Spot ya da led ışıklar, sportif çizgilere sahip abajurlar çağın önemli ürünleridir.  

Bölgesel olarak renkler ve desenler değişkenliğe sahiptir. Ham madde ulaşımı ve yakınlığı da iç mekan dizaynlarında çok etkilidir. Örneğin Karadeniz bölgesinde evlerin yapıları bile ahşaptır. Fakat Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu’da evler taştan yapılmıştır. Evlerin yanı sıra ahşap desenli dekoratif ürünlere Karadeniz’de sıklıkla rastlanır. Fakat, Doğu Anadolu’da dekorasyon objeleri taştan yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.